Zkuste to s náhači …:)

Nebo-li s tuhými formami kosmetiky, která nepotřebuje obal a jde vstřícně směrem k udržitelnosti.

Šampuk, tuhý kondicionér, neboli-kondicionér bar se již delší dobu těší značné popularitě a nejspíš jste se s nimi již setkali. Nejde již o záležitost diy kosmetického undergroundu, ale o rozšířený komerčně prodávaný produkt. Já zatím zkusila dvě značky a ne úplně mi vyhovovaly. Je to ale záležitost zcela induviduální.

Zvolila jsem tedy variantu domácí výroby a konečně jsem si byla schopna stvořit šampuk namíru svým vlasům. Ale to jsem odbočila. 😀 Chci vám spíš napsat pár důvodů, proč tuhé (kupované, nebo doma vyrobené) kosmetice tak fandím. A to ani nejsem úplný ekolog purista. Tedy, snažím se, a vím, jak je to důležité, ale zatím nejsem ani 100% zerowaste, ani 100% eko. Snad se tam časem dostanu. Používám látkové pytlíky, ale když je zrovna nemám a nutně potřebuji cestou nakoupit, nehroutím se. Recykluji. Nakupuji v bezobalových obchodech. Ale když dojde prací gel, já mám práce (a prádla) nad hlavu a muž se nabídne, že skočí cestou z práce do DM, jsem vdečná a nenutím ho parkovat v centru města a letět do bezobalového obchodu. Co vy, jak jste na tom?

Fantastické je, že v tuhé formě lze vyrobit ohromnú spoustu produktů. Od šampuku, přes kondicionéry, tělové krémy (nebo balzámy), deodoranty, parfémy, holící pěny, peelingy až po mýdla (ty jsou ale ještě trošku jiná disciplína). Výroba je velice jednoduchá, zcela vhodá i pro začátečníky. Možností je pak celá fúra. Fantazii se meze nekladou. Pro mě je top miláček šampuk. Používám ho jak na vlasy, tak na tělo a muž na holení. Takže 3 v 1. A to je už veliká finanční i ekologická úspora. 🙂

A teď to hlavní. Proč byste je ale měli chtít dělat? Tak schválně, jestli vás osloví alespoň jeden argument, jděte do toho a dejte voňavým kosmetickým kostkám (nebo květinkám, srdíčkam, bábovičkám…) šanci. Výroba je jednoduchá. Pustíte-li se do toho, pak …

  • Omezíte svou spotřebu plastu (hlavně zakoupíte-li suroviny na výrobu v neplastových obalech :D). Hotový produkt pak můžete volně skladovat na poličce.
  • Získáte produkt, který vydrží mnohonásobně déle než jeho tekutá varianta. A to co do data expirace (jistě víte, že kosmetika obsahující vodu podléhá zkáze mnohem rychleji – musí tedy být konzervována), tak i co se počtu aplikací týče.
  • Ušetříte místo v koupelně (patříte-li mezi ty štastlivce, pro které je tento argument irelevantní, ignorujte jej a čtěte dál. A užívejte si svou prostornou koupelnu 🙂
  • Pomůžete šetřit zásobu vody na planetě. Jistě, není to až tak mnoho. I při samotné výrobě a zejména při samotném mytí padne nějaká voda za vlast. Ale mnoho malých krůčků ve velkém měřítku se rozhodně taky počítá.
  • Surfaktanty, tedy povrchově aktivní látky použité v šampuku jsou šetrnější k pokožce hlavy (kterou se mimochodem přes vlasové folikuly může hromada látek propašovat hlouběji do pokožky, než bychom chtěli) a taky k životnímu prostředí. V šampucích nenajdete obávané SLS a SLES, ale jejich šetrné varianty extrahované z kokosu, nebo řepy.
  • Koupíte, nebo vyrobíte-li si vlastní tuhý deodorant, nebo parfém, vyhnete se obávaným freonům. Zřejmě víte, že tyto složky tlakových sprejů ničí ozónovou vrstvu.
  • Pro minimalisty a taky pro puristy je ještě lákavá i možnost používat kosmetiku v té nejčistší a nejkoncentrovanější podobě, tedy bez emulgátoru a konzervantu. Může to mít ale háček – čtěte dál.

Zde ještě úvádím i pár diskutabilních argumentů, protože máloco v životě je zcela černobílé. Zvažte sami 🙂

  • BTMS emulgátor je a navíc i malinko kontroverzní. Má kladný, tedy kationtový náboj díky kterému působí antistaticky. Vlas vyhlazuje a propůjčuje mu sametovou hebkost. Věřte, mluvím ze zkušenosti. Obsahuje ale látku Behentrimonium methosulfate, kterou jedni zatracují a jiní brání. Názor si udělejte sami. V přírodní kosmetice se BTMS používá a jedno je jisté, účinek je tak přesvědčivý, že se vyplatí to zkusit. Záchranou vašeho potenciálně černého svědomí může být argument, že kondyš v tuhé formě vám vydrží mnohonásobně déle než jeho tekutý bráška. Skin Deep databáze (světová verze naší Složení Kosmetiky) mu na své škále škodlivosti dáva 3-4 body. Co není nejhorší. Ale ani nejlepší 🙂

https://www.ewg.org/skindeep/ingredients/700658-BEHENTRIMONIUM_METHOSULFATE/

  • Leží vám na srdci uhlíková stopa? Žel, pravdou ovšem zůstává, že bambucké i kakaové máslo (a mnohé další) suroviny jsou dopravovány letecky. Takže používame-li je, k zatížení planety přispíváme.
  • Konzervace je taky mírně kontroverzí téma. Obecně lze říct, že bezvodní produkty není nutné konzervovat. Stačí použít antioxidant (vitamin E, nebi CO2 extrakt z Rozmarýnu) A pro ty z vás, kteří jste s konzervanty (byť povolenými v přírodní kosmetice) na štíru, je to jistě dobrá zpráva. Je to ale na zvážení. I mezi odborníky na přírodní kosmetiku se názory liší. Buť se konzervují jenom produkt explicitně obsahující vodu, nebo i produkty, které do styku s vodou přijdou (jako třeba šampuk, nebo kondicionér).

Co vy na to? Zapoměla jsem na něco? Dáte se do toho? Nebo již nějakou dobu vyrábíte?

Na závěr snad jen to, že já osobně věřím, že naše planeta více zajásá nad několik miliardami nedokonalých snažilců po krůčcích kráčejících k udržitelnosti, než nad pár 100% eko perfekcionistů (kterým tímto ale děkuji, že to dokážou!:)

Tak nebo onak, srdečně vás zvu mrknout se na novou sekci u Cremes :). Kromě materiálu k výrobě vlastního kousku (respektive dvou), můžete zakoupit i originální, s láskou šitou kosmetickou taštičku z upcyklovaného materiálu od Moniky z @mo.recy. Každá je dokonalá a jedinečná a hlavně pomáhá s udržitelností celého setu 🙂

Již brzy budou sety dostupné tady