Šampuk aneb domácí tuhý šampon

Šampuk již mnohé jistě znáte. Kdyby ne, nevadí, ráda vám ho krátce představím. 🙂 Jde o tuhou a vysoce koncentrovanou formu šamponu, co s sebou nese jistá specifika a taky mnoho výhod. Pracuje se zejména s jemnými a šetrnými suchými tenzidy. Receptů samozřejmě existuje celá řada a liší se samotnými surovinami a jejich poměry. Od minimalistických receptů obsahujících jen suché a tekuté tenzidy, až po recepty s vosky, másly, jíly, rostlinnými pudry, sušenými bylinkami nebo bylinnými nálevy, oleji, aktivními látkami atd. Názory na jednotlivé suroviny se také mohou hodně lišit. Někdo přidává sůl a cetylalkohol pro tvrdší konzistenci, někdo tvrdí, že způsobí praví opak. Někdo je odpůrcem vosků, jiný je přidává k lepší konzistenci. A jsou to zkušení formuláři, profesionálové ve svém oboru. To pak z toho jde hlava kolem. 😀

Jedno je jisté, šampuk je fantastický, protože je velice skladný, díky své koncentrovanosti a konzistenci vydrží mnohonásobně déle než jeho tekutý bráška a nepotřebuje plastový obal (toť důvod pro ekology). Skvěle se s ním cestuje (konec rozlitého šamponu v tašce, plus na letišti o jednu tekutinu ke kontrole méně). Je jednoduchý na výrobu, a potěší jako milý dárek. Můžete začít třeba tímhle docela základním receptem. Je vyzkoušený a funguje. A když vás chytí za srdce, můžete začít přidávat další složky (od jílu, přes jiné tenzidy až po oleje a aktivní látky). Kvalitní recept je ale vždy základ, protože u šampuku je zásadní dobrá konzistence. Taková, co zaručí dobrou pěnivost a je dostatečně tuhá, aby se šampuk příliš rychle nevymýval a vydržel mnoho aplikací. A tip na závěr : nově vyrobený šampuk nechte alespoň 2-3 dny doschnout a dozrát.

Aplikace a skladování: vlasy dobře propláchněte a poté na ně aplikujte šampuk. Několikrát jím vlasy protřete a napěňte. Opláchněte tekoucí vodou, popřípadě proces ještě jednou zopakujte. Na stále vlhké vlasy ještě můžete obdobným způsobem nanést tuhý kondicionér, dle receptu zde. Po použití šampuk jemně osušte a nechte volně doschnout. Nesmí zůstat stát ve vodě.

Veškeré SUROVINY na JEDEN KLIK koupíte ZDE

Na 2x 50g (ideální velikost do ruky)

A

52g SCI

7g Hydrolát dle chuti, nebo Destilovaná voda

10g Betain

B

6g Kakaové máslo

5g Cetyl alkohol

7g Včelí vosk

C

5g Laktátu sodného

1g Kyseliny mléčné

5g Keratinu nebo Kopřiva

1g EO Tea treeRozmarýn, nebo Cypriš, Eukalyprus, MAndarinka,

1g Biogard

Připravte si solný roztok. Do nádobky dejte sůl a nalijte destilovanou vodu, jen aby zakryla sůl. Ta se postupně rozpustí. Vodu, co zůstane na povrchu, použijte do šampuku.

Ve vodní lázni rozpusťte fázi A v jedné kádince a fázi B v druhé kádince. Fáze A se bude rozpouštět déle a získá kašovitou konzistenci. Po plném rozpuštění obě kádinky odstavte z ohně.

Pomalu a za stálého míchání přilijte B do A a na závěr ještě přilijte C.

Naplňte hmotu do silikonových formiček (klidně těch na muffiny) a dejte přes noc do ledničky, nebo na pár hodin do mrazáku.

Trik: po 10minutách, když je ještě hmota zpracovatelná ji přes potravinářskou fólii popřitláčejte do formičky. Zbavíte se tak vzduchových bublinek a výsledný tvar bude lepší.