Kondicioner bar

 Jde o koncentrovanou podobu vlasové péče, což je praktické, ekologické i ekonomické. 🙂 Vydrží vám několik měsíců,  (určitě déle jako odpovídající množství tekutého kondicionéru) a je velice skladný.  Je ideální  na cesty, nehrozí nemilé překvapení rozlití a nezabere mnoho místa. A taky je to fantastický ručně dělaný dárek.  

Z daného rozpisu lze udělat buď 2x50g, nebo 4x25g. Záleží na velikosti formiček. (Na fotce je 50g varianta). Nejlépe se pracuje se silikonovými, klidně i s košíčky na cupcaky, nebo muffiny. 50g velikost je praktičtější na držení v ruce. Ve sprše může bar v ruce klouzat a větší kostka se pak lépe ovládá a díky větší ploše je jednodušší a rychlejší ji aplikovat na vlasy. Menší bary jsou ale roztomilejší, rychleji po aplikaci vyschnou, a jestli chcete bary dělat jako dárky, máte jich víc. :D. Takže je to zcela na vás.

Kondicioner bar určite nechte přes noc v lednici, nebo několik hodin v mrazáku. Čím déle, tím lépe se bude vylupovat. Chcete-li si jej obarvit, rozmíchejte v troše lihu micu a štetcem si bar ozdobte, jak jen se vám líbí.

Můžete jej, na rozdíl od šampuku, který musí někok dní vytvrdnout, začít používat hned. Umyté vlasy ním několikrát projeďte a nechte působit v závislosti na typu vlasů. Jemnějším vlasům stačí pár minut (cca 2) a oplach pořádně teplou vodou. Pevnější a nebo suché vlasy vyžadují o pár minut navíc (cca 5) a oplach vlažnou vodou.

BTMS je emulgační vosk rostlinného původu. Je odvozen z řepkového oleje. Pro vlasovou kosmetiku je nepostradatelný kvůli svému s kationtovému náboji, díky kterému působí jako kondicionér. Vlasové vlákno vyhlazuje a zabraňuje jeho vysoušení. Usnadňuje rozčesávání a snižuje statickou elektřinu vlasů.

Kokosový olej dokáže vlasové vlákno nejen obalit, ale i prostoupit, a tím ho vyživit a regenerovat.

D-Panthenol je vitamin skupiny B5. Nejčastěji se používá jako zvlhčovadlo, látka, která pomáhá zadržovat vlhkost. Jeho molekulární struktura totiž umožňuje přitahovat vlhkost ze vzduchu a vázat se na molekuly vody. Je také užitečný pro ošetření chemicky poškozených vlasů.

Keratin je směs hydrolizovaných proteinů z kukuřice, pšenice a sóji . Vlasy posiluje a dodává jim pružnost. Proniká hluboko do vlasové struktury a váže tam na sebe vodu, což je vynikající ošetření pro suché nebo poškozené vlasy.

2 x 50g, nebo 4 x 25g  kusů       

A 

35g BTMS 

23g Cetylalkohol 

16g Kakaové máslo                   

5g Včelí vosk 

16g Kokosový olej 

B 

5g Keratinu  nebo D-Panthenolu  (nebo oboje)

                                     

 

Vše důkladně vydezinfikujte vysokoprocentním lihem 

Do kádinky (nebo zavařovačkynavažte všechny suroviny fáze A a postavte ji do vodní lázně

Ohřívejte vše do plného rozpuštění. Potrvá to i 10 minut. 

Když je už směs plně rozpuštená a tekutá vyjměte kádinku z vodní lázně a přidejte fázi B.

Je potřeba pracovat svižně, aby směs neztuhla před nalitím do formičky.  (Nic ale není ztracené, jestli začne tuhnout. Nalijte, co jde, a zbytek krátce ponořte do ješte teplé (ne vařící) vodní lázně a nechte rozpustit)

Nalijte vše do silikonové formičky, nebo hliníkové dózy, párkrát jemně sklepněte o povrch pracovní plochy (kvůli vzduchovým bublinám) a dejte na několik hodin do mrazáku, nebo přes noc do lednice. 

Máte-li obavy z nedokonalostí a vzduchových bublinek (nebo je vaše formička hodně reliéfní), můžete dát hmotu na půl hodiny do lednice, a pak ji jestě přes potravinovou fólii nebo alobal jemně dotlačte do formičky.