Exfoliační balzámek s vůní Vánoc

Chtěla jsem vymyslet něco, co nás už přenese do pohody Vánoc. Něco, co nás přinutí se trošku zastavit a zpomalit v tom předvánočním shonu, a udělá nám radost při vyrábění. A je jedno, jestli je budete dělat pro sebe, nebo jako jednoduchý dárek. Doufám, že se vám recept bude líbit a při výrobě si odpočinete. 🙂

A proč rty exfoliovat? Chcetel-li mít rty zdravé, hezké a smyslné, dopřejte jim jemný peeling, neboli exfiliaci. V receptu ho zajišťuje cukr, tedy sacharóza. Jeho přirozeně leptavé účinky na epitelovou tkáň znáte ještě z dětství, když jste měli z lízátka „zalepenou“ pusu. A právě na tomhle jednoduše geniálním principu funguje velmi šetrný a účinný přirozený peeling bez rizika poškození tkáně.  Vybrané oleje, másla a vitamin E pak rty ještě vyživí a hydratují, regenerují a ochrání před povětrnostními vlivy. Kombinace vůní kakao, perník a anýz je prostě vánoční. Tyčinka rty jemňoučce obarví, dodá lesk, exfoliuje a vyživuje. Je to i krásný a jednoduchý dárek.

Všechny suroviny ohřejte ve vodní lázni. Nechte je pouze rozpustit – nevařte je. Pozor při práci s karnaubským voskem. Chce to trpělivost. Má vyšší teplotu tání než ostatní ingredience. Po důkladném promíchání ještě hmotu kápněte na talířek k ověření správné konzistence. Jestli je moc řídká, přidejte včelí vosk. Jestli je naopak příliš pevná, přilejte olej. Po odstavení z ohně přidejte vitamin E a cukr. Při plnění několik krát sklepněte hmotu, ať se vám nevytvoří vzduchové bubliny. Naplňte do tuby a v chladu nechte ztuhnout.Při plnění vždy nalejte jen kousek a sklepněte hmotu o podložku, ať nemáte vzduchové bubliny.

Konzervace není nutná, výrobek neobsahuje vodu. Vitamín E zajistí, že nezežlukne, plus dodá rtům vyživu.

0,5g Cetylalkoholu

1g Karnaubského vosku

3g Kakaového nebo Cupuacu másla

3g Mandlového oleje

0,2g Vitaminu E

0,2g Perníkového koření

0,15g EO Anýz nebo Pomeranč

0,2g Třtinového cukru Succant

 

0,2g je cca 1 středně plná čajová lžička

0,15g je 1 kapka

Succant je jemněji namletá varianta třtinového cukru. Můžte použít i třtinový a trošku si ho rozdrtit.

Kakaové a Cupuacu máslo patří do stejné rodiny. I podobně voní. Cupuacu má navíc ještě výhodu, že váže vodu a chrání – je to takový veganský lanolin.