Energetizující ranní sprchový gel

Taky se vám ráno nechce z postele? Mně tedy ne. A tak si pomáhám sprchou tímto sprchovým gelem. Jsou v něm použity esenciální oleje, které vás probudí a nakopnou. Rozmarýn je navíc skvělý i na paměť – to se, alespoň mně přes den rozhodne hodí! 😀

Rozmarýn je opravdový životabudič. Pozor ale musí dávat lidé s vysokým krevním tlakem. Rozmarýn je silně prokrvující, a tak zlepšuje schopnost koncentrace, a je i dobrým pomocníkem při zapomnětlivosti. Právě pro schopnost prokrvit by s ním však měly zacházet opatrně těhotné ženy. Karel Hádek ve svém časopise Aromaterapie uvádí, že rozmarýnové koupele slouží nejen k očistě pokožky těla, ale i jejímu pěstování a optimalizaci funkcí. Sušší typy pokožky potřebují povzbudit, a tak i zde jim prokrvení pomocí rozmarýnové koupele velice dobře poslouží. Stejně tak ale potřebuje prokrvit i pokožka mastná, kde k dobru přijdou i protizánětlivé účinky rozmarýnu. Z vlastní zkušenosti doporučuje rozmarýnové sprchy, které celkem spolehlivě smývají z člověka „zbytky ospalosti“ a po ránu jej postaví na obě nohy. Z tohoto pohledu označuje rozmarýn jako „nervové tonikum“. V neposlední řadě lze tento éterický olej označit jako vynikající i pro sportovce. Jeho prokrvujících schopností lze velice dobře využít k předstartovní přípravě na prohřátí svalstva. Další ze zajímavých vlastností pak je i skutečnost, že mírní bolesti, ale na rozdíl od většiny éterických olejů nevykazuje sedativní účinky.

Glycerin je hypoalergenní, vhodný i pro citlivou pokožku. Nedráždí a pomáhá lepší roztíratelnosti produktů. Dává jim sametově hebkou konzistenci. Snadno se pak roztírají a dobrě přilnou k pokožce. Další pozitivum je, že na sebe váže vodu. Proto se hodí napr.
do hydratačních krémů. Háček je ale v obsaženém množství – když je relativně malé váže na sebe glycerin vodu z krému a zvlhčuje vnější vrstvy pokožky. Problém ale může nastat, když je glycerin v produktu obsažen ve velkém množství. Tady glycerin nemá dostatečné množství vody ve svém okolí a nemuže ji na sebe navázat. A problém vzniká, protože pak vytahuje vodu z hlubších vrstev pokožky na povrch, aby opět zvlhčil povrch pleti. To může vést k chronické hloubkové dehydrataci pleti. Je proto vhodné používat ho s mírou. Tak, abychom využili jeho pozitivných vlastností a vyhli se tím negativním.

Kliknutí na suroviny vás navede do e-shopu, kde je můžete koupit, nebo si o nich jen něco pročíst.

Na 200ml

70g Plantapon

4g Hair soft/ Coco glucoside

10g Glycerin

100g Destil. Vody

2g Skvalan

2g Xantan

10kapek D-Panthenol

10 kapek EO Rozmarýn

4 kapky EO Citron

4 kapky EO Pomeranč

15 kapek Kyselina mléčná, nebo citrónová (na snížení pH)

20 kapek Konzervant (Biokons, Biogard)

 

Všechny suroviny vlijte do 200ml lahvičky a protřepejte. Xantan pořádne rozmýchejte zvlášt v trošce zahřáté vody a glycerinu a až pak přidejte ke zbytku.

Ověrte pH pomocí papírku. Mělo by být kolem 5.5. Jestli je vyšší, přidejte kyselinu mléčnou.