Šampon

Mám dlouhé vlasy a záleží mi na tom, aby vypadaly a i skutečne byly zdravé. Ale upřímně, přestalo mne bavit číst mikroskopické písmo složení na šamponech a dumat nad tím, jak moc jsou bez zbytečných příměsí. Prostě mi přijde rychlejší, levnějsí a zábavnější si šampon ukuchtit doma. Je to ješte jednodušší než krém J. Vážně. Tenhle šampon je navíc nabitý látkami prospěsnými pro vlasové vlákno i pokožku hlavy a doplněný esenciálními oleji, které z mytí udělají voňavý rituál.

Hlavní složka tenzidového základu betain je mycí tenzid s obsahem 30% aktivní mycí látky, která nedráždí sliznice. Získává se z kokosu. Hodnota pH je 5 – 6, proto je velmi vhodný zejména do šamponů a sprchových gelů. Pomáhá vytvářet pěnu a stabilizovat ji. Má také hydratační a jemné dezinfekční účinky. V přírodní kosmetice nám zastupuje funkci sulfátů (SLS, SLES), ale šetrným způsobem, bez nevysušování. Je vhodné ho ředit půl na půl s vodou a mírně zahustit.

Drobné molekuly hedvábné bílkoviny skvěle pronikají do vlasového vlákna a tím zlepšují jeho elasticitu a sklony k lámání a bojují proti ztrátě vlhkosti. Přídavky proteinu ve vlasové péči ocení zejména vlasy oslabené barvením. Hedvábná bílkovina má schopnost doplnit ve vlasech cystein, jednu ze čtyř aminokyselin potřebných k tvorbě keratinu.

D-Panthenol z řady vitamínů B5 zajistí, že vlasy neztrácejí vlhkost, takže jsou odolnější vůči škodlivinám z ovzduší. Jsou taky ohebnější, ale silnější a zářivější.

Směs esenciálních olejů nejen povznáší ducha a zahání zlou náladu, ve vlasové péči navíc podporuje růst vlasů. Způsobuje prokrvení vlasové pokožky a zlepšuje pronikání kyslíku do vlasových folikul. Tím zároveň brání nadměrnému maštění, ale také lupům.

Tenzidový základ na 200ml

92g Betain

90g Destilované vody

4g Glycerinu

17 kapek Kyseliny mléčné, nebo citronové (na snížení pH)

2g Xantanu

Účinné látky

1g Hedvábné bílkoviny

1g Vitamínu E

3g D-Panthenolu

5-10g Hair soft (dle požadované viskosity)

7 kapek EO Bergamot

5 kapek EO Cypriš

2 kapek EO Citron

5 kapek EO Eukalyptus

20 kapek Konzervantu (Biogard, Biokons)

Smíchejte betain, vodu, glycerin a kyselinu mléčnou. V trošce této tekutiny rozmíchejte xantan – až do konzistence želatinové hmoty a plného rozpuštění prášku. Směs pak nalijte do tenzidového základu. Jestli tam máte stále hrudky, promíchejte el.mixérem na plné obrátky.

Přidejte účinné látky a konzervant.

Naplňte do flaštičky. Šampon vydrží cca 3 měsíce.

Ověřte pH pomocí papírku. Mělo by být kolem 5.5. Jestli je vyšší, přidejte kyselinu mléčnou.