Konopný olej

INCI : Hemp Seed Oil, Cannabis Sativa Seed Oil, Cannabis Sativa Oil, Cannabis Sativa (Hemp) Oil

Olej lisovaný za studena má díky obsaženému chlorofylu tmavě zelenou barvu a voní po oříšcích. Komu tyto vlastnosti nevyhovují, může sáhnout po variantě lisované za tepla. Tam ale dochází k snížení, nebo i ztrátě určitých prospěšných vlastností oleje. Ani jeden však neobsahuje THC! 🙂 Olej je možné použít zejména na suchou a extrémně citlivou pokožku. I na tu se sklonem k ekzému. Krom antibakteriálních a protizánětlivých vlastností má i účinky hojivé. Důvodem k jeho použití může být i jeho SPF, uváděné kolem 6. Pokožka ho efektivně vstřebává. Díky vhodnému složení mastných kyselin je navíc dobře snášen všemi typy pleti. Já ho mám ráda zejména v zimě, kdy je pokožka podrážděná a suchá. Konopný olej ji totiž zklidní, ochrání a zároveň působí proti tvorbě vrásek.

Olej obsahuje vysoký podíl nenasycených mastných kyselin (kyselinu linolovou (více než 50 %)) alfa-linolenovou, gama-linolenovou, olejovou, palmitovou, stearovou), dále draslík, hořčík, železo, vápník, plus vitamíny A, E, D, B a fytosteroly.

Díky tomu je možné ho použít:

  • Jako složku do pěstících i regeneračních přípravků.
  • Jako doplněk k ošetřování kožních problémů jako je lupénka, neurodermatitida, atopický ekzém.
  • Do masážních a regeneračních přípravků.
  • Do balzámu na rty.
  • V anti-aging kosmetice.
  • Ve vlasové kosmetice, kde dodá lesk.

Na co dát pozor použití a skladování

Při dlouhodobém použití může vysušovat pokožku, protože způsobuje snižování tvorby vlastních kožních tuků. Je proto dlouhodobě vhodný pro mastnou a aknózní pleť, nebo na použití krátkodobé (např. v zimě) a v kombinaci s jinými oleji či másly. Vhodná je např. kombinace s jojobovým olejem, či olejem z pšeničných klíčků.

Díky velkému procentu nenasycených mastných kyselin je olej relativně náchylný na oxidaci, tedy žluknutí. Lze proti tomu bojovat jeho skladováním v lednici, resp. na chladném a tmavém místě.

Recepty s konopným olejem:

Konopné tělové máslo na ekzém v praktickém balení

Ochranný zimní krém na obličej

Zimní krém na ruce popraskané chladem