Zimní krém na ruce popraskané chladem   

Každou zimu mne trápil stejný problém. Ze začátkem mrazu se moje ruce zblázní. Zčervenají, zešupinatí a čím je zima větší, tím jsou popraskanější. Komerční krémy, a to jsem jich zkusila hodně, příliš nezabírají. A když zabírají, jsou pekelně drahé. Tak jsem postupně vyvinula tento, aspoň pro mně, osvědčený recept. Je hutnejší, ale rychle se vstřebá, takže si ho můžu mazat i přes den a ne jen na noc s použitím bílých bavlněných rukavic. Ať není všechno kolem ‘řádně hydratováno‘ také (brr). A to je úleva. 🙂

Zázrak (no, trochu přeháním :)) z něho dělá jeho složení. Takže něco málo k němu.

Ricinový olej je poměrně opomíjený. Neprávem.  Lisuje se ze semen skočce obecného, tzv. Ricinovníku :). Skvěle působí na poškozenou a namáhanou pokožku. Silně totiž promaštuje a váže vlhkost v pokožce. Málokdy se používá samotný, kvůli své vysoké viskozitě. Na druhou stranu ta z něj dělá balzám právě na suchou pokožku, kterou regeneruje a zároveň chrání před vnějším poškozením. Pomáhá také s lámavými nehty, což je u krému na ruce celkem praktická vlastnost.

Aloe Vera je zdrojem vitaminů A, C, E a skupiny B, esenciálních mastných kyselin, ale i zinku, hořčíku nebo železa. Z účinných látek obsahuje aloin a emodin. Působí antibakteriálně a protizánětlivě. Aloe Vera je fajn při kožních zánětech či ekzémech, protože mírní podráždění, podporuje regeneraci tkání a působí dezinfekčně. Váže vlhkost a urychluje tvorbu kožních buněk.

Urea, neboli močovina, je přirozená složka tkáně. Tvoří 7 % naší přirozené hydratace pokožky, nevýhodou je, že její zastoupení v kůži s věkem klesá, což se projevuje na zhoršení elasticity pleti. V kosmetice se používá kvůli tomu, že udržuje hydratovanou pleť, zamezuje ztrátě vlhkosti, působí proti známkám stárnutí a zároveň udržuje vyrovnané pH pleti. Mění strukturu pokožky a napomáhá lepšímu pronikání účinných látek do jejích vrstev. Kůže je po jejím použití měkká a vláčná, močovina totiž zabraňuje jejímu šupinatění a olupování se. (zdroj: Biooo.cz) Je citlivá na teplo a rozpouští se ve vodě. Před vmícháním do krému je proto nutno ji nejprve rozpustit v trošce vody stranou. Teprve pak roztok přidat do vlažného (!) produktu.       

O bambuckém másle : https://blog.cremes.cz/?p=1226

O Konopném oleji: https://blog.cremes.cz/?p=1235

Tuková složka

5g  Ricinového oleje

10g  Konopného oleje

4g Bambuckého másla

3g  Tegomulus

Vodní složka

27g  Hydrolátu dle výberu, nebo Aloe Vera štávu

2g Glycerinu

2g  Urey

Aktivní látky a konzervant

3 kapky Vitamínu E

3-5 kapek Esenciálního oleje levandule (pro extra citlivou pokožku vynechat)

10 kapek Biokonsu

 

Suroviny tukové a vodní složky (zvlášť) ohřejte na cca 70⁰.

Z Urey si bokem připravte roztok v trošce hydrolátu. Do hlavní části ho přidejte až po mírném ochlazení.

Pomalu přilévejte vodní složku do tukové a míchejte elektrickým mixérem, cca 2 minuty. Část míchání s kádinkou postavenou v studené vodní lázni.

Do vychlazeného krému přidejte aktivní látky a konzervant. Zamíchejte.

Naplňte do vybrané nádobky. Doporučuji: hliníkový kelímek 50ml z našeho e-shopu

https://www.cremes.cz/Obaly-na-domaci-kosmetiku/442-Hlin%C3%ADkov%C3%BD-kel%C3%ADmek-50-ml