Tak já to teda zkusím

Odcházím z lékárny, kde mi už zase nabídli jiný, převratný a zaručeně fungující preparát pro léčení akné. Po VICHY, Biodermě, La Roche Posay, Ryoru, lokálních ATB, čistících čajích, koloidním stříbru a kokosovém oleji (“Mně zabralo, že jsem pleť jen čistila micelární vodou a místo krému mazala kokosákem!” říká mi jednou kamarádka u piva s pletí bez jediného pupínku.) jsem opět přišla do lékárny s nadějí, že tentokrát to vyjde.

Ale zas nic.

Netrpím nějakou šílenou formou, ale prostě mi nejde na rozum, proč mi ještě v 28 letech vyskakujou pupínky jak houby po dešti. Bylo mi třináct a jako každý puberťák u nás na gymplu jsem začala slýchat “jůůůů, už je bílej, vymáčkni si ho!” Mačkat či nemačkat? Toť otázka. Každý vám totiž řekne něco jiného. Kosmetičky říkají nemačkat, ale pak vás rozhnípou jak pole při orbě.

Tak jsem s tím začala chodit na kožní, abych aspoň věděla, jak o pleť pečovat. Doktorka mě rovnou poslala na gynekologii, ať mi napíšou hormonální antikoncepci. A to je po “hnípat x nehnípat” další velký otazník. S pilulkami se totiž začalo teprve “nedávno”. V USA v 60. letech. Tehdejší preparáty byly odlišné od těch dnešních, a tak se dá říct, že první generace, které začaly pravidelně zobat, je až ta moje a ta trochu starší. A jestli dlouhodobé užívání HA má nějaký vliv např. na početí, to se ukáže, až dorostou mladší ročníky.

Prášky jsem brala 8 let. Když jsem informovala svou gynekoložku, že bych chtěla přestat, nesetkala jsem se úplně s pochopením. Začala mi vysvětlovat, že je to jako kdyby mě bolelo koleno a přestala bych si ho mazat Dolgitem. Že mi pupínky po vysazení HA okamžitě naskáčou zpět. Další věc, co mě u ní překvapila, bylo, že mi oznámila, že preparát, který užívám (Diane 35) se stejně nesmí užívat déle než 2 roky. “Aha, tak proč mi ho už od 15 předepisujete?” Bez odpovědi.

Vyměnila jsem lékařku. Přestala jsem užívat HA a kupodivu se pleť až tak nezhoršila. Trochu víc se to projevilo na zádech, ale jizvičky jsem tam měla stejně už z puberty.  Pak jsem otěhotněla. Někdo tvrdí, že se pleť během té doby výrazně zhorší, někdo, že zlepší. Já beze změny. Porodila jsem. Kojila jsem. Pořád stejný. Skvrny, červená místa, sem tam pupínek, černé tečky, hrbolky, hrudky, krupička… Moje pleť je jako supermarket, najdete tam všechno. Všechny úkazy, jaký můžou na obličeji být.

Přestala jsem kojit po 8 měsících. Po roce se mi pleť začala zhoršovat. Ale šíleně. Dělaly se mi obrovské boláky po stranách tváře. Stresem to být nemohlo, v jídelníčku jsem taky nic neměnila. Kosmetiku jsem v té době používala už 2 roky stejnou (Ryor, jejich řada Aknestop). Tak jsem raději přestala. Šla jsem si do lékárny nabrat zas něco nového. Sáhla jsem po Uriage (Dr.Max). Zkoušela jsem 4 měsíce, ale bylo to ještě horší. Vyměnila jsem kožní lékařku. Nechala mi něco namíchat a napsala mi Acnatac. Po 3 měsících byl stav pořád stejně bídný. Navrhla celkovou léčbu Izotretinoinem. Při tom se musí užívat HA kvůli riziku zasažení plodu. Nesmí se na slunko. Jasný, já matka s prckem, kdy trávím půlku dne na pískovišti, nebudu chodit na slunko. Domluvila jsem se s ní, že to zatím odložíme a šla jsem hledat jiné alternativy.

A co něco přírodního?

Byla jsem na kurzu přírodní kosmetiky, co třeba zkusit to? V Cremes mně Martina nabídla pleťovou vodu a krém. Na případné odličování mrkvové mýdlo. Od června to zkouším. Nechci říkat, že je to zázrak, ale ty nejhorší projevy s boláky plnými hnisu, odezněly. Prokládám to občasnou návštěvou kosmetičky a krémem s AHA kyselinami na hojení jizev. Je to opravdu jen tím, že v kosmetice nejsou konzervanty, které pleť zbytečně zatěžují?

 

Po prvních použitích jsem byla překvapená. Pleť byla po očištění speciální pleťovou vodou s vilínovým hydrolátem jemná, neleskla se, ale ani nebyla vysušená a stažená jak třeba po zeleno-modré Biodermě. Krém je hustší, trochu těžší, ale po hodině se vstřebá. Bála jsem se, jestli pleťová voda dokáže obličej vyčistit tak dobře jako čistící mléka, ale na tampónku byla pokaždé mastnota a špína z obličeje jasně vidět.

Moje péče teď vypadá tak, že ráno očistím pleť jejich pleťovou vodou, namažu krémem. Recepty najdeš po kliknutí na zelené písmo.  Večer pleť trochu namydlím mrkvovým mýdlem, použiju rotační kartáček (za pár stovek seženete v Lidlu nebo Rossmannovi), tím se z pletí vyklepe a vyčistí přebytečný maz, který se za celý den shromáždil, vyčistím vodou a natřu krémem.

 

A až holky z Cremes začnou míchat dekorativní kosmetiku, budu stát první ve frontě. Teď vidím, že to je alternativa. Zaprvé vím, co si na ten obličej patlám, zadruhé vím, že je to čerstvé a neleželo to někde rok ve skladu a taky mám radost, že podpořím sen dvou obyčejných ženských – naučit ostatní míchat si krémy doma.

Vaše Šárka