Proč si doma vyrábět kosmetiku?

Není to krok zpět? Proč si vyrábět kosmetiku doma, Vždyť jsou toho plné regály v drogerii. Stačí si jen vybrat podle stavu peněženky, nebo ne?

Tak tohle jsem si také myslela. A když jsem se krátce po revoluci dostala pracovně do Rakouska, první z mých cest vedla samozřejmě do drogerie. Konečně, tady jsou ty krásné, elegantní, zlacené kelímky s drahocennými krémečky. Nakoupila jsem, co se dalo. Jenomže zázrak se nekonal. Ba naopak! Na mé, do té doby normální pleti se objevily červené fleky a pupínky. Styděla jsem se vyjít z domu, moje sebevědomí bylo na nule. Co jsem k sakru udělala špatně? Nic moc, jen jsem si myslela, že čím honosnější název, tím lépe. Když tedy není důležitý obal a reklama, která nás masíruje každý den v televizi, podporovaná bezchybnými modelkami. Co je tedy důležité? Na to jsem přišla až o deset let později.

Dnes už to vím, nejdůležitější je obsah. A pokud přesně znám, co se skrývá v mé kosmetice, nemůžu udělat chybu. Seznámila jsem se s výrobou domácí kosmetiky, která je v Rakousku a Německu velmi populární mnohem déle, než u nás. Absolvovala jsem nespočet kurzů, přečetla jsem spoustu knih. Dnes si vyberu oleje, které vyhovují mně i mojí pleti, přidám čistý hydrolát, něco účinných látek a nakonec konzervant, povolený k použití v přírodní kosmetice. Můj pleťový krém nemusí vyhovovat stovkám a tisícům jiných žen. Dokonce nemusí vydržet tři roky ve vyhřáté prodejně kosmetiky. Můžu si do něj přidat takové účinné látky, které chci a potřebuji. Můžu si vybrat vůni esenciálního oleje, kterou mám ráda. Rozhodně nemusím brát ohled na zástupy koupěchtivých zákazníků. Protože tento krém je jen můj a je to originál. A až jej po měsíci nebo dvou spotřebuji, vyrobím si další. Určitě bude ještě lepší, než ten první.

Ještě pořád to není dost dobrý důvod pro samovýrobu kosmetiky? Chcete ještě něco navíc? Což takhle nový koníček? Nemáte na něj čas, to jsou výmluvy. Miluji tu chvíli, kdy zesílí moje potřeba, udělat něco jen pro sebe. Zavírám dveře do kuchyně a prohlížím zásoby vybraných surovin pro výrobu domácí kosmetiky. I rodina pochopí, že teď mě opravdu nemůže rušit. Kouzlím. Dlouze vybírám ty pravé a nejkvalitnější oleje, ladím odpovídající květovou vodu. Všechno očichám, vyberu nejoblíbenější a nejvoňavější éterický olej. Zahřívám, míchám a je to. Ráno předvedu rodině své nové výrobky. Denní krém, vonící po růžích, nádherně šťavnaté tělové mléko, pleťová voda s vůní pomerančů, krém na pupínky pro mého adolescenta. Málem bych zapomněla, sousedka chtěla něco pro syna, má dermatitidu a potřebuje jemný krém na promazání. Tak je to hotové a při každém použití se můžu těšit tím, co jsem si sama namíchala.

Je to stále málo? Tak dobře, tenhle koníček mně pomůže ušetřit. Šetří nejen moji kapsu, ale také moje zdraví. Nestanu se sběrnou nádobou chemikálií, které se pomalu usazují v mém těle a jednoho krásného dne na sebe upozorní. Věřte tomu nebo ne, ale domácí kosmetiku můžete klidně i jíst.